Na efekt końcowy w postaci pięknie wykonanej metalowej dekoracji składa się cały szereg poszczególnych procesów, które mają na celu zagwarantowanie wykonanie produktu o wysokiej jakości. Procesy te przybliżę w tym wpisie, aby pokazać Ci, że droga jaką przechodzi produkt od pomysłu do wykonania wcale nie jest taka prosta i wymaga trochę czasu, umiejętności, specjalistycznej wiedzy i urządzeń.
1. Projektowanie
Projektowanie wizualizacji: Pierwszym krokiem jest opracowanie wizualizacji projektu na komputerze za pomocą specjalistycznego oprogramowania graficznego -w naszym przypadku CorelDraw. Na tym etapie projektant określa kształt i rozmiar dekoracji, a także dobiera elementy dekoracyjne, takie jak ornamenty, litery czy symbole.
2. Przygotowanie pliku wektorowego
Po zaprojektowaniu wizualizacji, projektant tworzy plik wektorowy. Plik ten musi być odpowiednio przygotowany, tak aby laser mógł precyzyjnie i dokładnie wyciąć kształt i wzory na metalu.
3. Programowanie lasera
Następnie trzeba stworzyć program na laser wykorzystując wcześniej przygotowany plik wektorowy. Na tym etapie definiujemy parametry cięcia m.in prędkość i moc lasera w zależności od grubości i gatunku wycinanej stali. Dzieje się to w specjalistycznym oprogramowaniu przeznaczonym do obsługi wypalarek laserowych. W naszym przypadku jest to TruTops.
4. Cięcie metalu laserem
Po przygotowaniu pliku wektorowego i zaprogramowaniu maszyny CNC, metalowa dekoracja jest gotowa do wycięcia laserem. Laser precyzyjnie i dokładnie wycina wzory i kształty z metalu, tworząc pożądany efekt. Jeśli dany detal ma elementy gięte to od razu je wyginamy.
5. Przygotowanie do malowania proszkowego – piaskowanie
Piaskowanie metalu jest techniką czyszczenia metalu, która polega na uderzaniu metalu za pomocą strumienia drobnych cząstek ściernych (np. piasku) pod wysokim ciśnieniem. Ten proces ma kilka zalet, główne z nich to ujednolicenie i przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego. Dzięki temu farba bardzo mocno przywiera do metalu i ma jednorodną powierzchnię. Poniżej zdjęcie detalu przed piaskowaniem i po piaskowaniu.
6. Malowanie proszkowe
Malowanie proszkowe to proces pokrywania powierzchni specjalnym proszkiem, który następnie jest utrwalany poprzez proces utwardzania cieplnego. Jest to popularna metoda wykończenia elementów konstrukcyjnych, mebli, akcesoriów i innych przedmiotów, ze względu na trwałość, odporność na ścieranie i korozję, a także estetykę.
7. Kontrola jakości i pakowanie
Po wyjeździe detali z pieca i ich ostygnięciu następuje kontrola jakości – sprawdzanie czy dana dekoracja nie żadnych wad i ubytków. Jeśli wszystko jest ok, to ozdoba jest zawijana w folię stretch.